Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00

Cumartesi 09:00 - 14:00

Türkiye

Bahçelievler/İstanbul

Sosyal Medya
 
Dentica  >  Zirkonyum Taç

Metal elementlere alerjisi olan hastalar için uygun olan zirkonyum taç, beyaz sert bir metal olarak bilinmektedir. Zirkon, Diş hekimliği alanında tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Diş hekimleri tarafından tercih edilen restorasyon materyallerinden biri olan zirkonyum taç, doku dostudur. Zirkonyum, ön ve arka olmak üzere tüm restorasyonların yapımında kullanılır.

Zirkonyum Taç Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Hastanın diş yapısına göre değişiklik gösteren bu işlem 3D dijital tarayıcıların yardımı ile gerçekleşir. Sağlıklı dişlerin miktarına göre yapılan ön hazırlık süreci, dişin dijital modelli bilgisayarda oluşturulması ile devam etmektedir. Hastanın diş yapısına göre ortaya çıkan fotoğraflar ile son dokunuşlar yapılır; kalıplar sonra fırınlanır ve doğal bir görünüm elde etmek için cila ile işlem sonlandırılır.

Zirkonya Kaplamaların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Rutin diş bakımından farksız olmayan zirkonya kaplamaları günde iki kez fırçalayarak, diş arasındaki boşlukları diş ipi ile temizlemelidir. Bu işlemi tercih eden her hasta 6 ayda bir rutin diş kontrolüne gitmelidir. 

Zirkonyum Kaplama Dişlerin Yapımı Ne Kadar Sürer?

Dijital ortamda alınan dişlerin ölçüsü laboratuvar ortamında en kısa sürede tasarlanmaktadır. Fiziksel forma dönüştürülen diş kalıpları, gelişen teknoloji sayesinde aynı gün teslim edilmektedir. Genellikle aynı gün teslim edilmeye çalışan kalıplardan sonra tedavi süreci hızlı bir şekilde devam eder. 

Zirkonyum Taç |Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum taç tedavisi ağrılı mıdır?

Dijital anestezi ile uyuşturulan bölgeye işlem yapılarak hastanın minimum ağrı ile tedavi edilmesi amaçlanır.  

Zirkonyum kronlama işlemi yaptıran hastanın diş renginde değişiklik olur mu?

Günlük diş bakımını atlamayan hastanın diş renginde herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Bunun yanı sıra 6 ayda bir düzenli diş kontrolünüzü de gerçekleştirirseniz diş renginizde herhangi bir sorun meydana gelmez. 

Zirkonyum işlemi için doğru bir aday mısınız?

Doğru bir aday olup olmadığınızda gerekli kontroller sonucunda diş hekiminiz karar verecektir. 

Zirkonya kronların kırılması veya düşmesi yaygın mıdır?

Günlük kullanımda kırılma gibi bir durum ile nadir zamanlarda karşılaşabilirsiniz. Kendi dişlerinize göre zirkonyanın kırılma oranı daha düşüktür. Büyük bir kaza sonucu aldığınız darbe dişin kırılmasına sebebiyet verebilir. 

Open chat