Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00

Cumartesi 09:00 - 14:00

Türkiye

Bahçelievler/İstanbul

Sosyal Medya
 
Dentica  >  Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma uygulaması, dişlerin sahip olduğu doğal renklerin birkaç ton daha açık hale getirilmesi için yapılan bir işlemdir. Genellikle insanların diş renkleri ten renkleri ile bir uyum içerisindedir. Fakat bazı genetik özellikler ya da çocukken tüketilen antibiyotikler söz konusu olduğunda dişlerin iç kısımlarında meydana gelen renk kararmaları oluşabilmektedir. Ayrıca günlük yaşantımızda sıkça tükettiğimiz çay, kahve ve meyve suyu gibi içecekler ya da yoğun sigara kullanımı gibi etkenler de diş rengini koyulaşmasına sebep olmaktadır.

Bu koyu renklerin giderilmesi ve dişlerin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için diş hekimlerinin kullandığı iki faklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemler;

Klinik Tipi Diş Beyazlatma: Bu yöntem diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmekte ve yüksek derecede konsantrasyonlu hidrojen peroksit içermektedir. Bu sebeple işlem sırasında yüksek koruma gerekmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma: Bu yöntemde ise hastalar diş beyazlatma işlemlerini bir klinikte olmadan da gerçekleştirebilmektedir. Hastalar hekimler tarafından kendilerine özel olarak hazırlanmış kaşıklarda birkaç saat içerisinde uygulayabilecekleri ev tipi beyazlatma kitleri ile bu işlemi uygulayabilmektedirler.

Gün içerisinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin dişlerin beyazlığını bozmaması adına daha çok beyaz renkli gıdaların (süt, yoğurt, peynir vb.) tüketilmesi hekimler tarafından önerilmektedir. Özellikle kırmızı şarap ve benzeri içki türlerinin içilmesi, soya sosu tüketimi ve sigara kullanımı yapılan diş beyazlatma işlemine zarar vermektedir. Buradaki en önemli nokta bu tarz tüketimlerden uzak kalıp sabah ve akşam olmak üzeri günde iki kere düzenli bir şekilde diş fırçalamak ve diş temizliğine dikkat etmektir.

Diş beyazlatma işleminin sonucunda hastalar kendilerini hem estetik hem de psikolojik açıdan daha rahat ve mutlu hissetmektedir. Sizlerde dişlerinizin normal renginden daha koyu bir renge sahip olduğunu düşünüyorsanız uzman bir hekime danışabilir ve yardım alabilirsiniz.

Open chat