Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00

Cumartesi 09:00 - 14:00

Türkiye

Bahçelievler/İstanbul

Sosyal Medya
 
Dentica  >  Aligner Tedavisi

Aligner Tedavisi ( Şeffaf Plak) Nedir?

Aligner, tel kullanamadan dişlere estetik bir görüntü sağlamak için gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Aligner tedavisi, çarpık diş görünümü, alt-üst çene düzenin bozukluğundan dolayı tercih edilebilir. 11 yaşından itibaren herkese uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında yer alan bu işlemi, deneyimli bir ortodontist muayenesi ile gerçekleşir.

Şeffaf Düzeltici Plakların Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Uzman diş hekimi tarafından tedavi onaylandıktan sonra hastanın diş görüntüsü çekilir. Alt ve üst dişlerin ölçüsü, röntgen gibi işlemlerden sonra Invisalign firmasına gönderilerek bilgisayar simülasyonuna ulaşılır. Gelen simülasyon ortodontist tarafından düzenlenir, hastanın onayıyla tedavinin son durumu belirlenir. Bilgisayar simülasyonu ile alınan geri dönüşler, hastanın alacağı sonuçları göstermektedir. Sonuç çoğu zaman tedavi aşamanızı belirtecek olsa da, hastanın vücudunun vereceği cevap ve plakları kullanım süresine bu durumu değiştirebilir. 

Diş ölçünüz alındıktan ve planlama yapıldıktan sonra ağız yapınıza uygun olan aligner plakları üretilir. Diş hareketi yakalamanızı sağlayacak bu plaklar sayesinde dişler, yavaş yavaş düzelmeye başlar. Günün 22 saati takılması önerilen aligner plaklarının, yalnızca yemek yerken çıkarılması önerilmektedir. 

Aligner Tedavisi Boyunca Nelerden Kaçınmanız Gerekir?

 • Yemek yerken kesinlikle plakları çıkarmalısınız.
 • Plaklar varken çok sıcak ya da çok soğuk içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Plaklar ağzınızdayken sigara kullanmamaya dikkat etmelisiniz. 
 • Şeffaf plak değişimini ortodontisin belirlediği zaman gerçekleştirmelisiniz. 

Aligner Tedavisi ile Tel Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Estetik görünüme önem veren kişiler tarafından daha çok tercih edilen aligner tedavisi, telsiz ortodonti olarak bilinmektedir. Teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanan bu sistem, tel görünümü olamadan dişlerinizin düzenlenmesini sağlar. 

Aligner tedavileri görüntü ve kullanım avantajlarıyla ön plana çıkan tedavi modelidir. Telli görünümün aksine şeffaf bir yapıya sahip olan aligner tedavisi neredeyse görünmez bir yapıya sahiptir. Konuşmanızı engelleyecek herhangi bir sorun yaratmaz, yemek yerken kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bakım ve hijyen açısından da kolaylık sağlayan bu sistem sayesinde plakları istediğiniz zaman çıkartıp, fırçalayabilirsiniz. 

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plakların hasta kullanımı açısından pek çok avantajı vardır. Hastanın kendisi tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabilen bu plaklar, görünmez özelliği ile tercih edilmektedir. İhtiyaç duymadan kendi isteğiniz doğrultusunda çıkartabileceğiniz şeffaf plaklar sayesinde serbestçe hareket edebileceksiniz. Diğer tellere göre hiç görünmeyen şeffaf plaklar, belirli aralıklar ile değiştirilmektedir. 

Şeffaf Plaklar;

 • Kısa zamanda net sonuçlar almanızı sağlar.
 • Hijyen açısından büyük konfor sağlayarak, dilediğiniz zaman temizleme imkanı sunar.
 • Geleneksel braket tedavilerine göre çok daha avantajlı ve rahattır. 
 • Yemek esnasında kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu plaklar ağızda yara, batma gibi sorunlar yaşamanızı engeller. 

Şeffaf Plakların Bakım ve Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? 

 • Günde üç kere dişlerin fırçalanması önerilmektedir.
 • Koku gibi olumsuz durumları engelleyebilmek için fırçalama işlemi öncesi plaklar ağızdan çıkartılıp, su altında fırçalanması gerekir. 
 • Renklendirici içecekler tüketilmeden önce (çay, kahve, kırmızı şarap vb.)plakları çıkartmalısınız.
Open chat